BIBLIOTEKA
zaprasza w swoje podwoje od poniedziałku do piątku 800 do 1800
 
 

 

WYDARZENIA - WYKAZ OGÓLNY

 


REGULAMIN


 

 

 

 

 

 Wyniki konkursu

na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową

17 XII 2020r.

 

 

          Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. W związku z nimi zaproponowaliśmy naszej społeczności szkolnej konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową. Przyszedł czas na ogłoszenie wyników.

Zwyciężczynią konkursu została Natalia Dąbek z klasy 1 ef. Serdecznie gratulujemy! Po odbiór nagrody zapraszamy do sekretariatu szkoły.


 


Konkurs zorganizowała Biblioteka Szkolna.

Opracowanie: A. Hrycewicz

 


 

 

 

 Ogłaszamy wyniki konkursów dotyczących patronki naszej szkoły

Marii Curie - Skłodowskiej

12 XII 2020r.


          Na początku jednak bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w nich udział. Zainteresowanie konkursami przeszło najśmielsze oczekiwania jury, które miało „twardy orzech do zgryzienia”. Ostatecznie zdecydowano, że konkurs plastyczny wygrała Sandra Korzystka z kl. 3 aTt.
 

         Drugi z konkursów polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej. Konkurencja była ogromna. A oto wyniki:

I miejsce – Brygida Kapecka z kl. 2 Thk
II miejsce – Sandra Korzystka z kl. 3 aTt
III miejsce - Gabriela Lis z kl. 1 Tf

Wygranym gratulujemy! Po odbiór nagród zapraszamy do sekretariatu szkoły. Konkursy zorganizowała biblioteka szkolna.
 

Prace konkursowe do pobrania w nagłówku (serduszko) format *.ZIP


Opracowanie - A. Hrycewicz

 


 

 

 

 Gra terenowa „Jarosławskie w czasie II wojny Światowej”

...

16 X 2019r.

 

          5-osobowy zespół dziewcząt z klasy I Ta wziął udział w grze terenowej „Jarosławskie w czasie II wojny Światowej” zorganizowanej przez Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych. Uczennice wraz z opiekunką p. A. Hrycewicz przemieszczały się po mieście rozwiązując w różnych jego punktach zbiorczych zadania. Nietypowa lekcja historii okazała się dla uczniów nie lada wyzwaniem. Uczestniczkom dziękujemy!

 

Opracowanie: A. Hrycewicz
 


 

 

 

 Narodowe Czytanie 2019

...

11 IX 2019r.


          Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser - Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. W ubiegłym roku wspólnie z parą prezydencką cała Polska czytała Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

 

W tym roku natomiast mieliśmy do wyboru 8 lektur:
1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Do akcji przyłączyli się również uczniowie naszej szkoły. Na lekcjach języka polskiego młodzież poznawała treść Dobrej pani Elizy Orzeszkowej.
Akcję zorganizowała biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielami języka polskiego.

Opracowanie: A. Hrycewicz
 


 

 

 

 Szkolny etap konkursu o Juliuszu Słowackim

...

24 III 2019r.


 

          15 marca biblioteka szkolna wspólnie z p. Agnieszką Sęk zorganizowała szkolny etap konkursu o Juliuszu Słowackim. Zwycięzcy wezmą udział w międzyszkolnych konkursach w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących – 4 marca oraz Zespole Szkół Innowacyjnych – 5 marca. Będą to Czepiel Sandra oraz Poprawa Magdalena z kl. III Tf
Konkurs organizowany w ZSBiO będzie przebiegał w trzech kategoriach. Oprócz testu z wiedzy o życiu i twórczości poety odbędzie się też konkurs plastyczny, w ramach którego zostaną zaprezentowane prace naszych uczennic: Kot Ewy z kl. III Tf, Fudali Marioli z kl. III Tż oraz Katarzyny Wagowskiej z kl. II aTh.

Opracowanie: A. Hrycewicz

 

 


 

 

 

 Akcje charytatywne biblioteki szkolnej

7 III 2019r.

 

 

          Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy w ostatnim czasie zaangażowali się w akcje charytatywne organizowane przez bibliotekę szkolną.

          W grudniu prowadziliśmy zbiórkę pluszaków, książek, gier planszowych oraz biżuterii, które zostały przekazane na pomoc dla Kacperka Błotniaka, walczącego z białaczką.

          Obecnie organizujemy pomoc dla Gabrysi Dzimira z Jarosławia, wymagającej operacji serca w Stanach Zjednoczonych (koszt 4 miliony). W ostatnim czasie mamie Gabrysi przekazaliśmy fundusze zebrane ze sprzedaży na terenie szkoły biżuterii podarowanej nam przez anonimowego darczyńcę z Jarosławia. Wszystkich chcących włączyć się do akcji prosimy też o przynoszenie do biblioteki szkolnej nakrętek, które również zostaną przekazane na pomoc Gabrysi. 24 marca przy kościele Chrystusa Króla w Jarosławiu wolontariusze z naszej szkoły będą również zbierać datki do puszek po każdej Mszy Św. Zachęcamy do ofiarności. Każdy może pomóc Gabrysi!
 

Opracowanie: A. Hrycewicz, E. Kluz

 


 

 

 

 Mikołajki szkolne

...

10 XII 2018r.


          6 grudnia to data, na którą wszyscy w „Spożywczaku” czekają. Tego dnia naszą szkołę regularnie od 11 lat odwiedza św. Mikołaj. Nie zawiódł i tym razem. Wkroczył w asyście aniołka i diabełka, i wszyscy grzeczni nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły zostali obdarowani słodkim upominkiem.
 

          W tym miejscu chcielibyśmy podziękować sponsorom, którzy nie pozostają obojętni na prośby i co roku wspierają akcję podarunkami i otwartym sercem. Szczególne podziękowania kierujemy do osób, które od wielu lat wspierają naszą akcję: do pana Jana Pajdy, Prezesa SAN Pajda, do pani Teresy Sanakiewicz, właścicielki firmy Sanakiewicz Sp. z o.o., do pani Krystyny Dusiło, właścicielki Ciastkarni Pawłosiów, do pana Piotra Modrasa właściciela sklepów “Modras”, pani Anety Gurgul oraz właścicielki Fabryki Ciast i Cukrów “Gurgul”. Podziękowania za włączenie sie w tę wyjątkowa akcję kierujemy również do pani Iwony Krzeszowiec za finansowe wsparcie Mikołaja (zakup cukierków).

          W tym roku w rolę św. Mikołaja wcielił się Jakub Preisner. Towarzyszyły mu Gabriela Kłoda (diabełek) i Paulina Wójcik (aniołek), które sprawdziły sie w tej wyjątkowej roli. Podziękowania kierujemy również do Julii Bojko za oprawę fotograficzną imprezy.

Za kontakt z Mikołajem odpowiadały E. Kluz, A. Hrycewicz oraz E. Maciejowska

Opracowanie: A. Hrycewicz, E. Kluz

 


 

 

 

 Potyczki ortograficzne

...

3 XII 2018r.


         30 listopada odbył się szkolny etap „Potyczek ortograficznych”. Wzięło w nim udział 22 osoby z klas: 2 TF, 2 aTh, 2kTf, 1 aTf. Wszystkim serdecznie dziękujemy!
          Do finałowych „Jarosławskich potyczek ortograficznych” zakwalifikowały się następujące osoby: Sandra Czepiel, Kacper Niedźwiedzki z kl. II kTf, Magada Kowalczuk z kl. II Tt, Krystian Stępak, Weronika Ciurko z kl. I aTt.
 

         Finał odbędzie się 12 grudnia 2018 r. o godz. 9.00 w Auli Niebieskiej Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.


Szkolny etap konkursu przygotowały: mgr A. Sęk i mgr A. Hrycewicz
 

Opracowanie:  A. Hrycewicz


 

 

 

 Akcje charytatywne

biblioteki szkolnej

29 XI 2018r.

 

 

          Ostatnie tygodnie upłynęły pod hasłem akcji charytatywnych organizowanych przez bibliotekę szkolną. Przez cały październik prowadzone były mini kiermasze, na których można było kupić pyszne wyroby wykonane w szkolnych pracowniach. W związku z tym, dziękujemy nauczycielom przedmiotów zawodowych, którzy włączyli się w akcję poprzez wykonanie na zajęciach praktycznych następujących potraw: p. S. Makarowska - krokiety, p. A. Giec – kartoflaki i pierogi, p. M. Magoń – bułeczki i rogaliki, p. M. Pels – bułeczki i pierogi, p. E. Majkut – Nowak – pierogi, p. M. Wojnar – krokiety i szarlotki. Szczególne podziękowania kierujemy do nauczycieli i klas, które nie tylko wykonały potrawy z własnych produktów, a dochód ze sprzedaży przekazały na cele charytatywne: klasa I Tż – grupa pani W. Stoch, klasa II Tż – grupa p. W. Mazurek, klasa II Tż grupa p. A. Siwoń oraz klasa III Tż – p. A. Siwoń.
Akcja przyniosła kwotę 568, 30 zł, która w całości zostanie przeznaczona na zakup karmy dla zwierząt przebywających w schronisku w Orzechowcach.


         
Niedługo później bo w dniach 14 -15 listopada odbyła się w naszej szkole Wielka Loteria Charytatywna. To jej druga edycja, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem zarówno wśród młodzieży, jak i nauczycieli. Przyniosła wspaniały dochód - 998 zł, który w całości zostanie przekazany na zakup szafek dla naszej młodzieży. Tego sukcesu nie byłoby, gdyby nie znaleźli się darczyńcy, którzy przekazali liczne, atrakcyjne fanty do losowania. Dlatego pragniemy serdecznie podziękować: pani dyrektor, D. Wierzbińskiej – Dubaj za pluszaki oraz zwolnienia z odpowiedzi, które były chyba najbardziej pożądanymi losami oraz wszystkim nauczycielom, którzy przyłączyli się do akcji: p. wicedyrektor L. Sobczyńskiej, p. wicedyrektor B. Wojciechowskiej, p. U. Machaj, p. M. Bratek, p. S. Buryło, p. M. Cholewie, p. T. Gajewskiej, p. A. Hrycewicz, p. M. Jakielaszek, p. M. Jastrzębskiemu, p. A. Kędzierze – Bąk, p. I. Kilar, p. E. Kluz, p. I. Krzeszowiec, p. E. Maciejowskiej, p. R. Misztal, p. A. Skowron, p. A. Sowie, p. E. Stańdzie, p. K. Zielińskiemu.
Dziękujemy również młodzieży, która jak zawsze nie zawiodła i aktywnie włączyła się w loterię przynosząc liczne fanty. Należy tu wyróżnić klasy: 1 kf, 3 Tf, 2 kTf, 3 hTa, 1 Tf, 3 LO, 2 Tż, 2 kTf oraz indywidualnie: N. Bożyk, W. Lonc, J. Niedochodowicz, K. Kuryło, B. Konieczny, M. Kędzierski, A. Hryń, A. Augustyn, P. Ćwik, I. Ciołek, M. Pachla, K. Kisała, M. Pilsak, M. Kowalik, M. Pachla – klasa 1 Tf, G. Nisztuk, S. Szykuła – klasa 1 Tż, N. Zięba, D. Zając, G. Maziarka – klasa 4 Tk, P. Krupa, K. Paluch, K. Sokół, P. Habel – klasa 4 hTa, E. Wilgucka, A. Mazur, E. Fronc, W. Czepiel, J. Napora, I. Kurpyta – klasa 2 aTh, W. Bylica, Ł. Piestrak – klasa 3 LO, P. Szuper, K. Rozwód – klasa 2 Tż, G. Mazurkiewicz, E. Szylar, W. Wańczycka, L. Syryło, W. Szewernika, I. Kucab, K. Grenda – klasa 1 Th, K. Skupień, A. Pacuła, N. Cwynar, G. Adamarek – klasa 3 f, K. Siemaszkiewicz, M. Szczepańska – klasa 2 kc, A. Gilarska, M. Maj, M. Sternik, K. Sęk, I. Pękala, P. Hamerla, J. Preisner, P. Pająk, A. Mazurkiewicz – klasa 4 Tf, S. Czepiel, A. Rokosz – klasa 2 kTf, J. Stasiło, J. Rudny – klasa 3 k, A. Drzystek, S. Korzystka – klasa 1 aTt, J. Mazur, P. Pajda – klasa 2 Tt, A. Stanisławczyk – klasa 3 hTk , D. Mrozowicz – klasa 1 kTf
Nieoceniona okazała się pomoc uczennic, które najpierw pakowały i przygotowywały losy, a potem je sprzedawały. Były to: B. Majewska i P. Kowal z klasy 3 hTk, K. Siemaszkiewicz, A. Brzyska i M. Szczepańska z klasy 2 kc, W. Mikita i K. Lewkowicz z klasy 3 k oraz Aktyw Biblioteczny.
 

Wszystkim zaangażowanym jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Organizatorami akcji były: M. Jakielaszek, E. Maciejowska, A. Hrycewicz, E. Kluz
Oprac. E. Kluz, M. Jakielaszek

 


 

 

 

 Pomagamy schronisku w Orzechowcach.

...

27 XI 2018r.


          W tym tygodniu sfinalizowaliśmy jedną z akcji charytatywnych w naszej szkole zorganizowaną przez bibliotekę szkolną – pomoc dla schroniska w Orzechowcach. Dzięki różnym inicjatywom w ZSSChiO zebraliśmy kwotę 568,30 zł.

 

W dniu 27 listopada dzięki uprzejmości p. Piotra Hrycewicza dostarczyliśmy do schroniska karmę dla kotków i piesków.

 

 Wszystkim, którzy dołączyli swoją cegiełkę do tej darowizny serdecznie dziękujemy.
 

Opracowanie:  A. Hrycewicz, E. Kluz


 

 

 

 „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

...

05 XI 2018r.

 

          Tradycyjnie już na przełomie października i listopada Dyrekcja ZSSChiO organizuje uroczystą Mszę Św. za zmarłych pracowników i uczniów naszej szkoły. W tym roku odbyła się ona 31 października. Odprawili ją księża pracujący w naszej szkole. Uroczystą oprawę Mszy Św. przygotowała młodzież szkolna pod kierunkiem pani Małgorzaty Koszyk.


         Kilka dni wcześniej natomiast grupa młodzieży z klasy 2 Tt pod opieką pań z biblioteki szkolnej – Elżbiety Kluz oraz Agnieszki Hrycewicz udała się na jarosławskie cmentarze w celu zapalenia zniczy na grobach osób związanych z naszą szkołą. Jak co roku „przewodnikiem” grupy była pani Maria Konopelska – wieloletnia nauczycielka matematyki w naszej szkole. Znicze zapalono również na grobach nauczycieli pochowanych na cmentarzach w Przemyślu. Groby te odwiedzili państwo Konopelscy oraz pan Grzegorz Lewkowicz. Pamiętamy również o pracownikach i uczniach pochowanych na cmentarzach w okolicznych miejscowościach: Muninie, Roźwienicy, Węgierce, Chłopicach i Sobiecinie.


          Pragniemy jednocześnie zaznaczyć, że znicze, które zapłonęły na grobach osób związanych z naszą szkołą zostały zakupione w ramach zbiórki przeprowadzonej wśród wszystkich klas ZSSChiO przez bibliotekę szkolną.
 

Opracowanie:  A. Hrycewicz, E. Kluz


 

 

 Tekst w wysokim kontraście i zwiększonej czcionce

 Światełko Pamięci

...

26 X 2018r.

 

 

 

          Uczniowie i nauczyciele ZSSChiO zaangażowali się w II Edycję akcji Światełko Pamięci, polegającej na akcji zbierania zniczy, które zostaną zapalone w Dniu Wszystkich Świętych na opuszczonych grobach naszych Rodaków pochowanych na Kresach Wschodnich. W wyniku II wojny światowej duża część polskich ziem pozostała na wschodzie wraz z grobami naszych bohaterów, którzy oddawali życie za nasz kraj. Tych grobów nikt nie odwiedza, nikt o nich nie pamięta. Akcja Światełko Pamięci ma to zmienić. Organizowana jest ona pod patronatem pani poseł Anny Schmidt-Rodziewicz.
 

Na tę akcję przekazaliśmy 70 zniczy.
 

Akcję na terenie szkoły zorganizowała biblioteka szkolna.
 

Opracowanie:  A. Hrycewicz


 

 

 Tekst w wysokim kontraście i zwiększonej czcionce

 Narodowe Czytanie 2018

...

8 IX 2018r.

 

          Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser - Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

 

          Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury. Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.

 

          Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

 

          Stefan Żeromski (1864-1925) – prozaik, dramaturg, publicysta i działacz społeczny, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej, był uczniem gimnazjum w Kielcach, działał w tajnych kołach młodzieżowych, pracował m.in. jako guwerner w Nałęczowie i bibliotekarz w Polskim Muzeum Narodowym w Rapperswilu. Od 1919 roku przebywał w Warszawie (pod koniec życia zamieszkał na Zamku Królewskim). W swoich utworach często piętnował niesprawiedliwość społeczną, opowiadając się za potrzebą walki z krzywdą i cierpieniem. Wiele miejsca poświęcił tematyce niepodległościowej, nawiązując dialog z tradycją polskiej literatury patriotycznej. Był również inicjatorem powstania Polskiej Akademii Literatury, a także współtwórcą (1920) i pierwszym prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich, w roku 1924 założył polski oddział Pen Clubu.

 

Do akcji przyłączyli się również cała społeczność Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

 

Opracowanie:  A. Hrycewicz


 

 

 Tekst w wysokim kontraście i zwiększonej czcionce

 Szkolny konkurs z lektur – „Nie taki diabeł straszny”

...

16 VI 2018r.

 

 

          7 czerwca po raz kolejny już biblioteka szkolna wraz z p. Agnieszką Sęk zorganizowała szkolny konkurs z lektur – „Nie taki diabeł straszny”. Uczniowie, którzy zgłosili się do konkursu (a było ich 13) rozwiązywali test złożony z pytań otwartych i zamkniętych dotyczący lektur przeczytanych w danej klasie. Laureatami konkursu zostały:
Klasy I - Sandra Czepiel z kl. I kTf
Klasy II - Ex aequo Justyna Gwóźdź oraz Kamila Szawarniak z kl. II LO
 

Zwycięzcom gratulujemy! (fotografie w załączniku *.pdf)
 

Opracowanie:  A. Hrycewicz


 

 

 

 Symptomy Depresji

...

05 VI 2018r.

 

          Depresja jak wynika z danych według Światowej Organizacji Zdrowia stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Depresja dotyka około 10% populacji. W ramach spotkań dotyczących zdrowia psychicznego dnia 30.05.2018r. odbyło się spotkanie z panią Ireną Puszkarz ze Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu poświęcone depresji. W prelekcji udział wzięły następujące klasy: ITż, ITt, Ia/Th i I kTf.


          Depresja to termin wieloznaczny. Potocznie używa się go w odniesieniu do złego samopoczucia, obniżonego nastroju, przygnębienia niezależnie od przyczyn tego stanu. W psychiatrii terminem depresja określa się szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji. Objawy depresji mogą być inne u każdego i dlatego tak trudno ją rozpoznać. Depresja to nie tylko smutek i przygnębienie, ale także utrata zainteresowań, radości życia. Człowiek funkcjonuje w zwolnionym rytmie, ma zaburzenia koncentracji i obniżoną samoocenę. W sposób ponury i pesymistyczny patrzy na świat, przyszłość widzi wyłącznie w czarnych barwach. Dotykają go zaburzenia snu, który jest płytki i nie daje relaksacji. Powyższych symptomów nie należy bagatelizować. Między innymi o tym mówiła prowadząca prelekcję, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony młodzieży.

 

Opracowanie:  E. Maciejowska  


 

 

 Tekst w wysokim kontraście i zwiększonej czcionce

 Akcja charytatywna

LOTERIA

27 III 2018r.

 

          Nadchodzące Święta Wielkanocne stały się okazją do przeprowadzenia w ZSSChiO akcji charytatywnej mającej na celu przedświąteczną pomoc naszym uczniom będącym w trudnej sytuacji materialnej. Przez cały marzec odbywały się Mini Kiermasze, podczas których sprzedawano wyroby z naszych pracowni gastronomicznych. Jak zawsze nie zawiedli nauczyciele zawodowcy: Stasia Makarowska, Ewelina Nowak - Majkut, Wiola Stoch, Małgosia Jakielaszek, Marzena Wojnar, Monika Krypel, Marta Pels, Małgosia Hopko - Pajda, Marta Magoń i Wanda Mazurek. Serdecznie im dziękujemy za czas, chęci a często również wkład finansowy.

 

          Drugim etapem akcji była Szkolna Charytatywna Loteria Fantowa, która odbyła się 22 i 25 marca. Do jej organizacji włączyli sie zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Warto ich tutaj wymienić.

 

Nauczyciele: pani dyrektor D. Wierzbińska - Dubaj, panie wicedyrektor L. Sobczyńska i B. Wojciechowska oraz: A. Sowa, R. Misztal, E. Kluz, A. Sęk, J. Mikłasz, M. Koszyk, M. Bratek, A. Skowron, M. Wojnar, A. Hołowacz, A. Hrycewicz, I. Kilar, M. Blok, E. Rauch, D. Mątkowski, E. Nowak - Majkut, E. Stańda, M. Cholewa, P. Lach - Wojtas, M. Jastrzębski, U. Machaj, B. Grządziel - Rymarz, K. Zieliński, S. Makarowska, M. Jakielaszek, B. Chrzan, A. Kędziera - Bąk, S. Buryło, M. Krypel, H. Wojciechowska - Kiwior.

 

Uczniowie: A. Chadała, K. Farion, S. Czepiel, R. Horbatenko, K. Dietrich, A. Kuziak, A. Mazur, W. Czepiel, K. Mielnicka, A. Rokosz, W. Mazurek, K. Feldman, D. Purcha, M. Krokos, A. Pacuła, G. Adamarek, N. Cwynar, K. Niedźwiedzki, E. Ficek, W. Halwa, A. Gilarska, C. Pich, K. Skupień, D. Kwaśniak, M. Rusinek.

 

Klasy: 3 LO, 1kc, 3 cw, 4 aTf, 2 aTa, 3 Tż, 1 aTh, 3 hTa, 4 Tż, 1 Tt, 2 f, 2LO

 

Warto też wspomnieć o uczennicach, które pracowały przy pakowaniu i oznaczaniu wszystkich fantów: M. Szczepańska, M. Lichota, G. Fałta i G. Jucha (wszystkie z kl. 1 kc) oraz przedstawicielki SU. Natomiast sprzedażą zajęły się: P. Krupa, K. Paluch, G. Wojdyła (klasa 3 hTa) oraz G. Drozd, D. Kopańska, W. Rybak (klasa 2 aTa).

 

          Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy. Jak już wspomniano, Loteria cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem (szczególnie losy ze zwolnieniem z odpytywania ufundowane przez panią dyrektor:)) i w przyszłości na pewno zostanie po raz kolejny zorganizowana.

 

Fundusze zebrane podczas całej akcji zarówno podczas Mini Kiermaszów (460 zł), jak i z Loterii (540 zł) zostały w całości przekazane na przedświąteczną pomoc dla uczniów naszej szkoły.

 

Na koniec warto wymienić tych, którzy odpowiadają za całokształt przeprowadzonych akcji: pomysłodawczyni Elżbieta Kluz, E. Maciejowska i M. Jakielaszek oraz przewodnicząca SU – Monika Rusinek.

 

 

Opracowanie:  ???

 


 

 

 

 Konkurs

"Kobiety w poezji"

20 III 2018r.

 

 

 

          W związku z Dniem Kobiet biblioteka szkolna wspólnie z panią Agnieszką Sęk organizuje cykliczny już konkurs „Kobiety w poezji”. Każdy z uczestników prezentuje dowolny wiersz traktujący o płci pięknej. Tegoroczną zwyciężczynią została Klaudia Siry z klasy II Tf, która zaprezentowała wiersz P. Grzywny „List do przyjaciela”. Zwyciężczyni gratulujemy.

 

 

Opracowanie:  ?

 

 


 

 

 Tekst w wysokim kontraście i zwiększonej czcionce

 Orszak Trzech Króli 2018

11 I 2018r.

 

          Orszak Trzech Króli po raz siódmy zawitał do naszego miasta. W tym roku na jarosławski Rynek, poza mędrcami ze Wschodu, przybyły również ważne dla Polski postacie historyczne. Wśród gości biorących udział w tegorocznym Orszaku znalazł się abp senior Józef Michalik, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz dyrektorzy szkół i innych, związanych z powiatem instytucji. Aktywny udział w tej uroczystości powiązany z pomocą w jej organizacji na stałe wpisały się w kalendarz ZSSChiO.


         Po raz pierwszy w Orszaku szli reprezentanci poszczególnych szkół. ZSSChiO reprezentowały: pani dyrektor Dorota Wierzbińska – Dubaj oraz panie wicedyrektor: Lidia Sobczyńska i Bożena Wojciechowska. Społeczność uczniowską reprezentowali: Natalia Cwynar, Gabriela Adamarek, Andżelika Pacuła, Monika Kontek, Aleksandra Bąk i Klaudia Hałasik pod opieką nauczycieli: Moniki Cholewy i Grzegorza Lewkowicza.
 

         W tym roku, w grupie osób roznoszących kredę, korony, opłatki znaleźli się: Patryk Wasyłyk, Kacper Kuźniar, Paulina Wójcik, Magdalena Wójtowicz, Olga Orzyszczak, Klaudia Ludwikowska, Wiktoria Mazurek, Marzena Szczur, Julia Wawrzyn, Wiktoria Murgała, Monika Kontek, Karolina Bąk, Aleksandra Niemczycka, Aleksandra Moszkowicz, Patrycja Tarnawska, Edyta Niźnik, Anita Żołyniak, Dominika Kruk, Joanna Strug, Dominika Szyngiera, Weronika Jarosz, Magdalena Szczebiwilk, Karolina Cichoń, Anna Stanisławczyk, Magdalena Pokrywka, Joanna Szynal, Eliza Sapek, Paulina Urbaniak, Konrad Lonc pod opieką pani Małgorzaty Jakielaszek. Natomiast do grupy pracującej w recepcji i koordynującej prace wszystkich szkół ponadgimnazjalnych należeli: Wiktoria Buczan, Patrycja Borowska, Kamila Szawarniak, Agnieszka Fedor, Magdalena Bednarz, Eliza Łabuz, Sandra Czwałga, Monika Fil pod opieką koordynatora Orszaku w ZSSChiO pani Elżbiety Kluz.
 

Za zaangażowanie i odpowiedzialną postawę serdecznie dziękujemy.
 

Opracowanie:  E.Kluz, M.Jakielaszek


 

 

 

 Czytelnictwo dzieci i młodzieży – rola książki w życiu człowieka

wykład dla rodziców

08 XII 2017r.

 

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zostało zorganizowane spotkanie dla rodziców z pracownikiem Biblioteki Pedagogicznej w Jarosławiu panią Dorotą Grząba. W krótkim referacie przedstawiła ona korzyści wynikające z czytania. W dzisiejszym skomercjalizowanym świecie przeżywamy kryzys czytelnictwa. Wyniki badań nad czytelnictwem wskazują, że rozwój audiowizualnych środków masowej komunikacji nie umniejsza znaczenia oddziaływania książki. Przeciwnie występuje pewne prawdopodobieństwo przeżyć miedzy doznaniami telewizyjnymi czy filmowymi i literackimi.

 

          Współczesne społeczeństwo jest podzielone na ludzi czytających dużo i nie czytających wcale. Należy jednak pamiętać o tym, że funkcja książki jest obecnie inna niż kilkadziesiąt lat temu. Ciągle jednak dostarcza ona modeli wytyczających sposób bycia, określa kodeksy postępowania, podaje przykłady do rozwiązania problemów życia własnego, grup i szerszych środowisk społecznych. Dlatego też tak wielka jest rola nie tylko szkoły, ale i rodziców w zachęcaniu młodzieży do czytania i doboru odpowiednich lektur.

 

Opracowanie:  A. Hrycewicz

 


 

 

 

 Zajęcia informacyjne

w Miejskiej Bibliotece Publicznej

29 X 2017r.

 

          Trwają cykliczne zajęcia informacyjne dla młodzieży szkolnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu. Uczniowie ZSSChiO mają możliwość zapoznania się z ofertą biblioteki, założenia karty czytelnika uprawniającej do wypożyczania jej zbiorów. Dziękujemy pracownikom biblioteki za miłą atmosferę spotkań zachęcającą do dalszej współpracy. Na zdjęciach jedna z wizyt - klasa 1 ath.

Opracowanie:  A. Hrycewicz

 


 

 

 

 Konkurs z lektur szkolnych "Nie taki diabeł straszny"

 

23 VI 2017r.

 

          14 czerwca biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielami j. polskiego przeprowadziła cykliczny już konkurs z lektur szkolnych "Nie taki diabeł straszny". Cieszył się on dużym zainteresowaniem młodzieży, dlatego już dziś zapraszamy na kolejny za rok.
Wyniki konkursu:

I miejsce wśród klas I - Justyna Gwóźdź z kl.I lo
I miejsce wśród klas II - Magdalena Szczebiwnik z kl. II lo
I miejsce wśród klas III - Natalia Obcowska z kl. III tż

Zwycięzcom gratulujemy!

Konkurs przygotowały: Elżbieta Kluz, Agnieszka Hrycewicz, Agnieszka Sęk oraz Małgorzata Jakielaszek


 

 

 Tekst w wysokim kontraście i zwiększonej czcionce

 Jarosławskie "Pola nadziei"

28 V 2017r.

 

          W dniach 29, 30 kwietnia odbył się finał akcji Jarosławskie „Pola Nadziei”, w ramach której zbierano fundusze na miejscowe hospicjum. Odpowiednio wcześniej wszystkie jarosławskie szkoły wykonywały żonkile z krepiny, które były rozdawane wszystkim wrzucającym pieniążki do puszek kwestujących. Uczniowie ZSSChiO wykonali ich 610. Kwestowaniem natomiast zajęło się 13 osób: Ficek Estera, Wójcik Paulina, Patryk Wasyłyk, Kacper Kuźnar z kl. I cw, Kłoda Gabriela, Drozd Gabriela, Idzik Kornela, Mularz Katarzyna z kl. I ata, Fudali Mariola, Halejcio Ewelina z kl. I ż, Kędzior Dorota, Nowak Diana, Kolarz Weronika z kl. I f. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Każdy kwestujący w ramach podziękowań od koordynatorów akcji otrzymał pamiątkowy różaniec oraz dyplom.

 

          Opieką nad młodzieżą kwestującą zajęli się nauczyciele: Małgorzata Hopko-Pajda, Ewa Pieczonka, Agnieszka Sowa oraz Bożena Wojciechowska. Koordynatorem akcji na terenie szkoły była Agnieszka Hrycewicz. Wszystkim zaangażowanym w „Pola Nadziei” 2017 serdecznie dziękujemy.

 

Opracowanie:  A. Hrycewicz

 


 

 

 

 "Pola Nadziei" - akcja

21 IV 2017r.

 

 

"Pola Nadziei" - akcja wspierająca jarosławskie hospicjum w toku...

Z krepiny wykonujemy żonkile, które 29 i 30 kwietnia

zostaną wręczone wszystkim,

którzy wrzucą do puszek datki na ten szczytny cel.

 

 W ZSSChiO wykonano ich już niemal 600.

 

 


 

 

 

 "Góra grosza" policzona

7 IV 2017r.

 

 

         Po raz kolejny ZSSChiO przyłączył się do akcji „Góra Grosza”. Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, pn. Góra Grosza. Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.


Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli do niej swojego grosika. W sumie uzbierało się 343, 20 zł.

 

Opracowanie:  A. Hrycewicz

 

 


 

 

 Tekst w wysokim kontraście i zwiększonej czcionce

 Orszak Trzech Króli

6 I 2017r.

 

          Orszak Trzech Króli to religijno - społeczna impreza, która na trwale wpisała się w atmosferę Jarosławia. W tym roku już po raz szósty Orszak wyruszył z czterech stron miasta, by spotkać się na Rynku, na wspólnym kolędowaniu.


          Od samego początku nauczyciele i młodzież ZSSChiO pomagają w organizacji tej uroczystości. Nie inaczej było i w tym roku.


ZSSChiO reprezentowali: Magdalena Harpak, Monika Kontek, Anna Płonka, Magdalena Wójtowicz, Klaudia Ludwikowska, Andżelika Buczek, Olga Onyszczak, Izabela Bąk, Natalia Kulas, Aleksandra Bobel, Ewelina Maziarek, Katarzyna Składnik, Adrianna Piechowska, Agata Chmura, Dawid Pióro, Aleksandra Sobota, Mateusz Pyzak, Paulina Nowosiadły, Anna Pieczonka, Monika Bajorska, Dominika Lotycz, Gabriela Kiełb, Justyna Kurecka, Emilia Pukalska, Piotr Gac.

 

Prócz tego nasza młodzież: Czwałga Sandra, Łozińska Oliwia, Paluch Adrian, Wawrzyn Julia, Wójcik Patrycja, Idzik Kornela, Mularz Katarzyna, Kasieczka Aneta, Ruman Dominika, pracowała w recepcji Orszaku, zajmując się koordynacją pracy wszystkich szkół ponadgimnazjalnych.


Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy.
 

 

Opracowanie:  M. Jakielaszek


 

 

 Tekst w wysokim kontraście i zwiększonej czcionce

 Dzień Pluszowego Misia

- zbiórka maskotek dla potrzebujących dzieci

23 XI 2016r.

 

 

        24 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji, w ramach współpracy z Biblioteką PWSTE, zorganizowana została zbiórka zabawek dla świetlicy „Arka” przy kościele Królowej Polski w Jarosławiu.

 

 

        Wszystkim, którzy włączyli się w akcję, serdecznie dziękujemy w imieniu dzieci, na twarzach których z pewnością zagości uśmiech.

 

Opracowanie:  A. Hrycewicz    M. Jakielaszek


 

 

 Tekst w wysokim kontraście i zwiększonej czcionce

 Światowy dzień rzucania palenia

18 XI 2016r.

 

          Dzień ten przypada w trzeci czwartek listopada i ma już 30-letnią tradycję. Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku, w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią często bywa za późno.

 

          W ramach akcji profilaktycznej młodzież klasy 1aTa przygotowała happening, podczas którego nawoływała do zmierzenia się z tym nałogiem.

 

Opracowanie:  E. Maciejowska   M. Jakielaszek


 

 

 Tekst w wysokim kontraście i zwiększonej czcionce

 Łatwo zapobiegać. Trudno leczyć.

14 VI 2016r.

 

 

          W dniu 8 listopada w naszej szkole, jak co roku o tej porze odbyło się spotkanie dotyczące profilaktyki chorób kobiecych, a w szczególności nowotworu gruczołu sutkowego. Spotkanie dla uczennic klas: III f, III cw, IIII k poprowadziła pani dr. Janina Zajchowska wraz ze studentkami Instytutu Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno -Ekonomicznej w Jarosławiu.

 

          Rak piersi jest nowotworem gruczołu sutkowego i jako taki jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet. Wśród nich dużą grupę stanowią odmiany złośliwe, powodujące pomnażanie komórek rakowych. Wczesna diagnostyka pozwala uniknąć powikłań i przerzutów, co z kolei daje szanse na całkowite wyleczenie. Rak piersi przez długi czas może nie dawać żadnych objawów – najczęściej jest wykrywany przez pacjentkę przez przypadek, kiedy wyczuje w piersi niewielki twardy guzek. W takiej sytuacji należy zawsze zwrócić się do lekarza. Raka piersi mogą oznaczać także inne symptomy, które wykryć jest znacznie prościej – widać je gołym okiem: zmarszczenie lub wciągnięcie skóry piersi, owrzodzenie skóry piersi, owrzodzenie brodawki, wciągnięcie brodawki, wyciek z brodawki, powiększenie węzłów pachowych lub nadobojczykowych. Studentki zachęcały do systematycznego wykonywania badań oraz do samobadania piersi, a jak je wykonać prawidłowo młodzież ćwiczyła na fantomach.

 

Spotkanie przygotowały; E. Maciejowska, A. Hrycewicz

 

Opracowanie:  E. Maciejowska 


 

 

 Tekst w wysokim kontraście i zwiększonej czcionce

 Cykliczny konkurs z lektur szkolnych ( 19 VI 2016r.)

 

 

          W dniu 13 czerwca odbył się cykliczny już konkurs z lektur szkolnych „Nie taki diabeł straszny”. Wzięli w nim udział uczniowie klas I, II oraz III. Uczniowie rozwiązywali test dotyczący lektur omawianych na zajęciach z języka polskiego w danym roku nauki. Oto wyniki konkursu w poszczególnych klasach:

 

Klasy II:
I miejsce – Patrycja Borowska

II miejsce – Katarzyna Stanik

II miejsce – Kamil Królikowski

 

Klasy II:

I miejsce – Mateusz Lasota

II miejsce – Anna Lotycz

III miejsce – Paulina Wawro

 

Klasy III:

I miejsce – Karolina Pyza

 

Zwycięzcom gratulujemy. Konkurs przygotowały: Małgorzata Jakielaszek, Agnieszka Hrycewicz oraz Agnieszka Sęk.

 

Opracowanie: mgr Agnieszka Hrycewicz  


 

 

 Tekst w wysokim kontraście i zwiększonej czcionce

 Dzieci Dzieciom Wielkanocny Dar Serca ( 16 III 2016r.)

 

 

          W dniach 3 - 10 marca w ZSSChiO przeprowadzono zbiórkę żywności trwałej w ramach akcji „Dzieci Dzieciom Wielkanocny Dar Serca”. To już trzynasta edycja charytatywnej pomocy dla najuboższych rodzin z powiatu jarosławskiego, której organizatorem jest PG Nr 2 w Jarosławiu.


          Należy zaznaczyć, że nasza szkoła od samego początku bierze w niej udział. W tym roku zebraliśmy aż 187 kg żywności trwałej (makaronów, cukru, mąki, słodyczy, konserw itp.). Do akcji włączyły się prawie wszystkie klasy. Za ich hojność i zaangażowanie serdecznie dziękujemy. Warto pomagać. Bardzo nas cieszy, że młodzież „spożywczaka” jest niezmiennie wrażliwa na krzywdę
i niedostatek drugiego człowieka.

 

Opracowanie: mgr E. Kluz   mgr M. Jakielaszek


 

 

 

 ! Maturzysto – przyjdź i poszukaj potrzebnych materiałów ! 

 

  • W bibliotece znajduje się gazetka, w której podane są przykłady sporządzania bibliografii załącznikowych, poparte czytelnymi przykładami konkretnych zapisów bibliograficznych: druków zwartych, czasopism, reprodukcji dzieł artystycznych, utworów muzycznych, nośników elektronicznych i stron internetowych. Na życzenie czytelnik może też skorzystać z przykładów bibliografii załącznikowych na różne tematy.
  • Na co dzień udzielane są maturzystom ustne informacje na temat sporządzania bibliografii załącznikowych, porady w zakresie wyboru tematu prezentacji dostępnych w bibliotece materiałów, sposobów korzystania ze stron internetowych pomocnych do przygotowania się do egzaminu maturalnego.
  • „Kącik Edukacyjny dla Maturzystów” - znajdują się w nim wszelkie materiały pomocne w przygotowaniu się do wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych: informatory, biuletyny, repetytoria, słowniki motywów literackich, przewodniki po lekturach szkolnych, leksykony, encyklopedie, przykłady testów maturalnych. Maturzysta znajdzie też informatory na studia wyższe oraz ulotki z informacjami o różnych uczelniach.
  • Uczniowie klas maturalnych korzystali w listopadzie 2012r. z cyklu lekcji bibliotecznych zorganizowanych z inicjatywy pań pracujących w bibliotece naszej szkoły, a przeprowadzonych w lokalu Biblioteki Pedagogicznej. Lekcje były w całości poświęcone zasadom tworzenia bibliografii załącznikowych. Przy okazji uczniowie nasi zapoznali się z systemem gromadzenia i udostępniania zbiorów w bibliotece naukowej. Znajomość metod wyszukiwania bibliografii będzie im niezbędna do pisania prac maturalnych z języka polskiego.
  • Zostały opracowane i zainstalowane na komputerach foldery z aktualnymi informacjami, dotyczącymi matury i pisania prezentacji z języka polskiego.
  • Wiele cennych informacji potrzebnych do powtórzenia materiału można uzyskać z czasopism znajdujących się w bibliotece.

 


MATURZYSTO


Bibliografie (rodzaje)

- zastosowanie 


W roku szkolnym 2019/2020 wszystkim uczniom w wyszukiwaniu książek 
oraz niezbędnych informacji na stronach www pomaga:

mgr Agnieszka Hrycewicz. Zapraszamy.